javdaneh
16 اسفند 1401 - 19:37

استفاده از روش‌های خلاقانه برای تسهیل همکاری با دانش بنیان‌ها

رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، بر استفاده از روش‌های خلاقانه و متنوع برای تسهیل حضور شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایمیدرو، وجیه اله جعفری امروز در جلسه بررسی عملکرد قانون جهش تولید دانش بنیان در این سازمان، اظهار کرد: باتوجه به اقداماتی که مجموعه ایمیدرو و شرکت‌های زیرمجموعه و تابعه از سال‌های گذشته آغاز کرده‌اند، امروزه شرایط ایجاد تحول در بخش معدن و صنایع معدنی فراهم شده است.

وی افزود: با این حال باید از نگاه سنتی گذشته فاصله بگیریم تا بتوانیم مواردی همچون تحول در بهره وری، ارتقای دانش و رفع نیازهای فناورانه معدن و صنایع معدنی را با همکاری شرکت‌های دانش بنیان محقق کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت با اشاره به اینکه ایمیدرو، راهبری و مدیریت را برعهده دارد، گفت: در این مسیر نگاه بنگاه داری نداریم و تلاش ما این است که از فرصت ایجاد شده برای جریان سازی به نفع ارتقای دانش معدن و صنایع معدنی استفاده کنیم به گونه‌ای که این فعالیت‌ها به محصول یا خدمات تبدل شود.

جعفری ادامه داد: تأمین برق و گاز به عنوان چالشی در تابستان و زمستان کشور مطرح است در حالی که عدم النفع این امر نه تنها به تولیدکننده که به تنظیم بازار و مصرف کننده هم سرایت کرده است از این رو ایمیدرو به کارگیری فناوری‌های نوین در کاهش مصرف انرژی را در صدر اولویت بندی‌های خود قرار داده است.

وی با بیان اینکه قانون، به اندازه کافی مسیر را فراهم کرده است، گفت: ارزبری شاخصی است که می‌تواند همکاری با شرکت‌های دانش بنیان را تقویت کند هرچند در این بخش دستاوردهایی داشته‌ایم و باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو تاکید کرد: تعریف و اجرایی کردن مدل و چارچوب همکاری‌ها با این شرکت‌ها به طوری که محدویت ایجاد نکند و همچنین مستمر باشد از اولویت بالایی برخوردار است.

ریسک پذیری و تشویق بخش خصوصی

حسام مقدمعلی، معاون طرح‌های توسعه معادن و صنایع معدنی ایمیدرو نیز در این نشست، خواهان پذیرش ریسک به عنوان بخشی از اقدامات پژوهشی شد و گفت: همکاری با دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان نیازمند پذیرش ریسک در پژوهش و اقدامات نوآورانه است که این امر می‌تواند به تشویق شرکت‌های خصوصی برای همکاری با بخش معدن و صنایع معدنی بینجامد.

تعیین ۵ راهبرد و ۲۳ برنامه عملیاتی

غلامرضا ملاطاهری مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو نیز با ارائه گزارشی از مراحل اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان ارائه کرد و گفت: در این مسیر ۵ راهبرد و ۲۳ برنامه عملیاتی تعریف و سپس به شرکت‌های زیرمجموعه و تابعه ابلاغ کرده‌ایم.

وی افزود: جزئیات این برنامه‌ها را مورد بررسی قرار داده‌ایم و برای هر بخش مسئولی تعیین شده است. ملاطاهری با اشاره به اینکه شرکت‌های زیرمجموعه و تابعه همکاری مناسبی در تهیه گزارش فوق داشته‌اند، تصریح کرد: مجموعه گزارش فوق در اختیار شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش بنیان قرار گرفته که پس از تأیید از سوی آن نهاد، اجرایی خواهد شد.

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو یادآور شد: فهرست اقلامی که ارزبری بالایی دارند (از جمله انواع زغال‌ها و الکترودها، فروآلیاژها و …) تهیه و به روز شده است.

ملاطاهری تاکید کرد: در نظر داریم مجموعه اقدامات خود در حوزه دانش بنیان‌ها را به صورت فرایند تبدیل کنیم که مسیر اجرای برنامه‌های این بخش تسهیل شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1079923