javdaneh
10 اسفند 1401 - 13:25

سئول: ژاپن از تجاوزگر به شریک کره جنوبی بدل شده است

رئیس جمهور کره جنوبی می‌گوید که ژاپن از «متجاوز به شریک» تبدیل شده و دو کشور حالا در حوزه‌های امنیتی و اقتصادی همکاری می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، یون سوک یول، رئیس جمهو کره جنوبی در سالروز جنبش «اول مارس ۱۹۱۹» این کشور، ژاپن را یک «شریک» خواند.

یون در سالروز جنبش استقلال کره از ژاپن گفت: امروز، یک قرن پس از جنبش استقلال اول مارس، ژاپن از متجاوزی نظامی به شریکی با ارزش‌های جهانی مشابه ما، بدل شده است.

وی افزود: امروز کره و ژاپن در حوزه‌های امنیتی و اقتصادی همکاری می‌کنند و علاوه بر این، برای دست و پنجه نرم کردن با چالش‌های جهانی هم با یکدیگر کار می‌کنیم.

روابط دوجانبه بین این دو کشور آسیایی که هر دو متحدان آمریکا در منطقه نیز محسوب می‌شوند، به‌دلیل مسائل نشات گرفته از حکمرانی استعماری ژاپن بر شبه‌جزیره کره در فاصله سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵، تشدید شده است.

دادگاهی در کره جنوبی در سال ۲۰۱۸ از شرکت‌های ژاپنی خواستار پرداخت غرامت بابت قربانیان کار اجباری در زمان جنگ شد. توکیو این حکم را رد و تاکید کرد که مساله در گذشته حل و فصل شده است.

دو کشور در سال ۲۰۱۹ تحریم‌های تجاری را علیه یکدیگر اعمال کرده و در نتیجه روابط بین سئول و توکیو بیش از پیش تیره و تار شد.

با این حال، دولت یون سوک یول که ماه مه پارسال، بر مسند قدرت تکیه زده، در تلاش است تا در بحبوحه آنچه تهدید فزاینده از جانب کره شمالی خوانده، روابط با توکیو را بهبود ببخشد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1066126